Frankfurt Türk Film Festivali başlıyor

Frankfurt’ta 20.nci Türk Film Festivali kapsamında Film Forum Höchst sineması ve Alman Film Müzesi’nde Kronoloji Kız Kardeşler, Aden, Saf ve Bozkır filmleri gösterilecek
Arşiv - 1 Kasım 2020 14:40 A A

Frankfurt’ta 20.nci Türk Film Festivali kapsamında Film Forum Höchst sineması ve Alman Film Müzesi’nde Kronoloji Kız Kardeşler, Aden, Saf ve Bozkır filmleri gösterilecek

Frankfurt

FRANKFURT ve çevresinde Kültürler Arası Transfer Derneği’nin Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, T.C. Kültür Bakanlığı Frankfurt Belediyesi ve T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla organize ettiği 20, Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, 6 Kasım’a kadar devam edecek.  Festival bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle mini versiyonu halinde düzenlenecek.

Festival kapsamında gerçekleşecek 8. kez “Alman Sinemacılar Gözü ile Türk Filmleri Uzun Metraj Film Yarışması”, bu yıl ilk kez yapılacak “Belgesel Yarışması” ve “12. Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması”nda ödül alan filmler ile Uzun Metraj Film yarışmasında En iyi Yönetmen, En İyi Kadın, En İyi Erkek, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Senaryo ve En İyi Müzik dallarının birincileri 6 Kasım’da Frankfurt’ta gerçekleştirilecek toplantıda açıklanacak.

Ödüller gelecek yıl verilecek

Direktörlüğünü Hüseyin Sıtkı, Türkiye Koordinatörlüğünü Serap Gedik ve danışmanlığını Caner Ural, Hatice Aşkın ve Mahiye Sabuncuoğlu’nun yaptığı festivalde yarışma birincilerinin ödüllerinin yanı sıra tiyatro-sinema sanatçıları  Füsun Demirel  ve  Selçuk Yöntem’e verilecek ‘Onur Ödülü’ , Münir Özkul adına ailesine öngörülen ‘Vefa Ödülü’ ,  Misafir filmiyle Yönetmen Andaç Haznedaroğlu’nın kazandığı ‘2019 Seyirci Ödülü’ ödülleri, gelecek yıl düzenlenecek 21. Uluslararası Frankfurt Türk Film festivalinde takdim edilecek.

Festival programı şöyle

02.11.2020 Saat 18.00, FilmForum Höchst sineması, Koronoloji filmi gösterimi

02.11.2020 Saat.20.30, FilmForum Höchst, Kız Kardeşler

03.11.2020 Saat.18.00, FilmForum Höchst, Kız Kardeşler

03.11.2020 Saat.20.30, FilmForum Höchst, Aden

04.11.2020 Saat.18.00, FilmForum Höchst, Bozkır

04.11.2020 Saat.18.00, Alman Film Müzesi Kız Kardeşler

04.11.2020 Saat.20.30, FilmForum Höchst, Kız Kardeşler

05.11.2020 Saat.15.45, Alman Film Müzesi Saf

06.11.2020 Saat 18.00, Frankfurt Belediyesi, Resepsiyon


Diğer yandan 20. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivalinin bu yıl 8. defa düzenlediği Alman Sinemacılar Gözü ile Türk Filmleri Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki ilk 10 a giren filmler şu şekilde belirlendi:

Aden  – Yön: Barış Atay

Bozkır  – Yön: Ali Özel

Görülmüştür  – Yön: Serhat Karaaslan

Kız Kardeşler  – Yön: Emin Alper

Kovan  – Yön: Eylem Kaftan

Kraliçe Lear  – Yön: Pelin Esmer

Kronoloji  – Yön: Ali Aydın

Nuh Tepesi  – Yön: Cenk Ertürk

Soluk  – Yön: Özkan Yılmaz

Topal Şükran’ın Maceraları  – Yön: Onur Ünlü

 

Yaylacı  – Fatih Ertekin

 

Arşiv - 14:40 A A
BENZER HABERLER